See fasiri on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "فَسَّرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ف س ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara).",
"forms": [
{
"form": "fasiri class IX",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "fasiri class X",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "fasiri class IX (plural fasiri class X)",
"name": "sw-noun"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "49 36 10 5",
"kind": "other",
"langcode": "sw",
"name": "Translation studies",
"orig": "sw:Translation studies",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"translation"
],
"id": "en-fasiri-sw-noun-g5zRFpLo",
"links": [
[
"translation",
"translation"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 31 34 31",
"kind": "other",
"name": "Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"interpretation, explanation"
],
"id": "en-fasiri-sw-noun-fiwbivdE",
"links": [
[
"interpretation",
"interpretation"
],
[
"explanation",
"explanation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fasiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.ogg"
}
],
"word": "fasiri"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "50 50",
"sense": "Nominal derivations",
"word": "mfasiri"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "فَسَّرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ف س ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara).",
"forms": [
{
"form": "-fasiri",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufasiri",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafasiri / positive subject concord + -kafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -fasiri- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiriye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirilo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiricho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirivyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiripo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirimo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -fasiri)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fasiri (infinitive kufasiri)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "tafsiri"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "11 11 44 33",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 7 66 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "3 19 49 29",
"kind": "other",
"name": "Swahili entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "4 31 34 31",
"kind": "other",
"name": "Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to translate"
],
"id": "en-fasiri-sw-verb-VRxNHmW7",
"links": [
[
"translate",
"translate"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "4 31 34 31",
"kind": "other",
"name": "Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to interpret, explain"
],
"id": "en-fasiri-sw-verb-nLmtkol5",
"links": [
[
"interpret",
"interpret"
],
[
"explain",
"explain"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fasiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.ogg"
}
],
"word": "fasiri"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Swahili class IX nouns",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili nouns",
"Swahili terms borrowed from Arabic",
"Swahili terms derived from Arabic",
"Swahili terms derived from the Arabic root ف س ر",
"Swahili verbs",
"Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"sw:Translation studies"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "فَسَّرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ف س ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara).",
"forms": [
{
"form": "fasiri class IX",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "fasiri class X",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "n"
},
"expansion": "fasiri class IX (plural fasiri class X)",
"name": "sw-noun"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"translation"
],
"links": [
[
"translation",
"translation"
]
]
},
{
"glosses": [
"interpretation, explanation"
],
"links": [
[
"interpretation",
"interpretation"
],
[
"explanation",
"explanation"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fasiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.ogg"
}
],
"word": "fasiri"
}
{
"categories": [
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Swahili class IX nouns",
"Swahili entries with incorrect language header",
"Swahili lemmas",
"Swahili nouns",
"Swahili terms borrowed from Arabic",
"Swahili terms derived from Arabic",
"Swahili terms derived from the Arabic root ف س ر",
"Swahili verbs",
"Swahili verbs in the Arabic conjugation",
"sw:Translation studies"
],
"derived": [
{
"sense": "Nominal derivations",
"word": "mfasiri"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "فَسَّرَ"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "sw",
"2": "ar",
"3": "ف س ر"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic فَسَّرَ (fassara).",
"forms": [
{
"form": "-fasiri",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "kufasiri",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "kutofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "fasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "hufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -lifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ninafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "tunafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "unafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mnafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "anafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wanafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "sifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "hatufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "hufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "hamfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "hafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "hawafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"negative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -tafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -tafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "mfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "afasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -fasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"present"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -ngalifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"past"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -singalifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"irrealis",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"singular"
]
},
{
"form": "twafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"gnomic",
"plural"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "mwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gnomic",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "afasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "lafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "vyafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "zafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"gnomic",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "pafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "mwafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"gnomic",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -mefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -meshafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"already-form"
]
},
{
"form": "negative subject concord + -jafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"not-yet-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-when-form"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -sipofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"if-not-form"
]
},
{
"form": "kafasiri / positive subject concord + -kafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive"
]
},
{
"form": "positive subject concord + -kafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"consecutive",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "-nifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"singular"
]
},
{
"form": "-tufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"object-concord",
"plural"
]
},
{
"form": "-kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-kufasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-wafasirini",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "-mfasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-wafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-lifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-yafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-vifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-zifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"indicative",
"object-concord",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-ufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-kufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-pafasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-mufasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"indicative",
"object-concord",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-jifasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"object-concord",
"reflexive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "General positive (positive subject concord + (object concord) + -fasiri- + relative marker)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiriye",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirilo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiricho",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirivyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasiriyo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirizo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-fasirio",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiriko",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasiripo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-fasirimo",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Other forms (subject concord + tense marker + relative marker + (object concord) + -fasiri)",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
},
{
"form": "-yefasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-1",
"class-2",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-3",
"class-4",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-lofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-5",
"class-6",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-chofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-vyofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-7",
"class-8",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-yofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-zofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-10",
"class-9",
"object-concord",
"plural",
"relative"
]
},
{
"form": "-ofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-11",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-kofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-15",
"class-17",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-pofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-16",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "-mofasiri",
"source": "conjugation",
"tags": [
"class-18",
"object-concord",
"relative",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sw-conj",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information.",
"source": "conjugation",
"tags": [
"object-concord",
"relative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "-fasiri (infinitive kufasiri)",
"name": "sw-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sw-conj"
}
],
"lang": "Swahili",
"lang_code": "sw",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "tafsiri"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to translate"
],
"links": [
[
"translate",
"translate"
]
]
},
{
"glosses": [
"to interpret, explain"
],
"links": [
[
"interpret",
"interpret"
],
[
"explain",
"explain"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"audio": "Sw-ke-fasiri.flac",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/53/Sw-ke-fasiri.flac/Sw-ke-fasiri.flac.ogg"
}
],
"word": "fasiri"
}
Download raw JSONL data for fasiri meaning in All languages combined (17.9kB)
{
"called_from": "inflection/2512",
"msg": "rejected heuristic header: table cell identified as header based on style, BUT Swahili is not in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS; cleaned text: Some forms not commonly seen in modern Standard Swahili are absent from the table. See Appendix:Swahili verbs for more information., style: background: var(--wikt-palette-blue-2,#eff7ff); border: 1px solid var(--wikt-palette-grey-2,#d0d0d0); text-align: center; line-height: 1.5em;////NodeKind.TABLE_CELL",
"path": [
"fasiri"
],
"section": "Swahili",
"subsection": "verb",
"title": "fasiri",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.